 lwiro Michał Andriolli (1836-1893) jeden z najbardziej znanych ilustratorów drugiej połowy XIX wieku pomnikowych dzieł literatury polskiej i obcej. Swoją twórczością porusza wyobraźnię czytelnika utworów, do których tworzył ilustracje.
Wielki miłośnik muzyki Stanisława Moniuszki, obrazów Jana Matejki oraz twórczości Adama Mickiewicza. Uczestnik Powstania Styczniowego. Po zesłaniu w głąb Rosji wrócił w 1871 roku do Warszawy gdzie przyczynił się do rozwoju warszawskiego ilustratorstwa.
W grudniu 1873 roku Andriolli kupił ziemię (prawie 2 ha) tzw. kolonię Stasinów koło Nowomińska w granicach dzisiejszego Mińska Mazowieckiego. W 1875 roku proboszcz parafii nowomińskiej pobłogosławił związek małżeński Elwira Michała Andriollego z Natalią Heleną Tarnowską.
Nowe wyzwania oraz tragiczne wydarzenia z 1878 roku – śmierć półtorarocznej córeczki, a następnie śmierć matki, a także zauroczenie Doliną Świdra, przyczyniły się do zmiany miejsca zamieszkania.
W 1880 roku Andriolli zakupił część folwarku Anielin (ok. 202 ha) rozciągającą się po obu brzegach rzeki Świder, od ówczesnego i dzisiejszego mostu kolejowego aż prawie do ujścia Świdra do Wisły. Nazwał ją Brzegi. W Brzegach jako pierwszy w tych okolicach wybudował drewniane, bogato zdobione domy letniskowe z przeznaczeniem na wynajem dla gości. Zapoczątkował w ten sposób istnienie stylu nadświdrzańskiego – dziś potocznie zwanego świdermajer.
W latach 1873-1893 był parafianinem kolejno nowomińskim i karczewskim. Pracownię posiadał w Stasinowie, a następnie w Brzegach oraz w Warszawie, a w latach 1883-1886 w Paryżu - gdzie również mieszkał. W 1893 roku wyjechał do Nałęczowa z powodu złego stanu zdrowia. Tam zmarł i został pochowany.
Andriolli kochał życie towarzyskie, ale cechowała go również postawa głębokiej refleksji nad historią, literaturą i pięknem przyrody.
Przedstawione poniżej materiały popularyzują wiedzę o życiu i twórczości sławnego artysty - właściciela obu brzegów Świdra - epigona romantyzmu i prekursora pozytywizmu.
Mam nadzieję, że zamieszczone informacje zachęcą Czytelników do zapoznania się także z historią i tradycją ziemi Andriollego – miejsc, w których po powrocie z zesłania mieszkał, żył i tworzył: od Warszawy przez Stasinów i Nowomińsk (Mińsk Mazowiecki) do Kałuszyna oraz od Warszawy przez Brzegi (Józefów, Świder, Otwock) i Karczew do Nałęczowa.
Zapraszam do ogrodu życia i twórczości Andriollego.
Robert Lewandowski
Kontakt
|